Oluline voor saalijalka MV-stel

Seekord õnnestus osaleda neljal mängul. Kahel mängul (Raketa-Mainor, Anži-Aseri) pealtvaatajana, ühel (Augur-Makkabi) mängijana ja neljandal siis kohtunikuna (Maardu Starbunker- Raketa II).

Meistriliigas 1-ne ja viimane koht juba otsustatud. Nendel kohtadel maandusid vastavalt Anži ja Aseri. Makkabi kaotusega Augurile jäi medalilootusest ilma. Augur on teisel kohal, Narvast 1 punktiga ees. Augur mängib eelviimases voorus Araratiga ning kui seal saadakse võit kätte, siis Auguril on hõbe suht-kindlalt käes. Ma ei usu, et Narva suudab Anžit alistada eeltuleval nädalavahetusel. Eesti ei näe praegusel ajal ühtegi meeskonda, kes suudaks valitsevat meistrit võita. Makkabi võit oli Anži üleoleva suhtumise tulemus. Ja Augur KV-stel oli erakordselt hästi häälestatud. Mõlemad võidud on pigem erand. Eelmise hooaja lõpp andis usku, et Augur suudab kõiki alistada. Aga see hooaeg on nad ikka palju nõrgemad kui aasta tagasi.

Niisiis Auguril hõbeda vormistamine võib aset leida juba laupäeval. Ararat tuleb Augurile vastu täiskoosseisus. Disklafi on “ära istunud” Vaagn. Ka väga motiveeritud on Ararat, sest võivad sattuda üleminekumängudele ja neil rasked mängud ees: Augur ja Mainor.

Mainor. Mainor võtab hoogu. Kui hooaja alguses arvati, et Mainor jääb peksupoisiks, siis nüüd võtavad kõik seda vastast tõsiselt. Peab mainima, et Mainoril on veel võimalus pronksile tulla. Peab võitma kaks mängu (Makkabi, Ararat) ja Narva peab mõlemad ülejäänud mängud kaotama (Anži, Augur).

Mainor mängis laupäeval Raketaga. Vaatamata kolme lätlase olemasolule käis Mainor Raketast lihtsalt “asfaldirulliga üle”. Raketa 1-sel poolajal veel suutis hambaid näidata, kuid juba 2-se poolaja alguses oli asi selge. Mainori 9st väravast 7 olid löödud kiiretest kontradest. Ning peab mainima, et need kontrad ei olnud 3 vs 2 või 2 vs 1. Enamuses need olid 1 vs 0 olukorrad ehk ründaja vs väravavaht. Nii kiired olid Mainori mehed ning Raketa mehed vastupidiselt aeglased. Muidugi võib mitu väravat Raketa väravavahi süüks panna. (väravas seisis duubelvõistkonna Raketa II väravavaht, kes samal päeval just enne seda mängu mängis esiliigas Maardu vastu). Lätlased olid väga nõrgad. Ei mäleta ühtegi pealelööki nende poolt. Üks minu kõrval mängu jälginud spectator isegi küsis, et kes need noored on, kas kuskilt Ühinenud Depoost leiti või. 🙂

Raketa selle kaotosega raskendas oma olukorra tõsiselt. Üleminekumängudele minek on väga tõenäoline. Kes tuleb Esiliigast vastu,  tuleb allpool juttu.

Teoreetiliselt võib ka Makkabi veel üleminekumängudele langeda. Selleks tuleb Makkabil mõlemad mängud kaotada ja Raketal mõlemad võita, sealhulgas ka Anžit.

Makkabi mängis pühapäeval Auguri vastu ilma Švetsita. Augur ilma Grišata. 1-ne poolaeg lõppes väravateta viigiga. Ning peab mainima, et Makkabil oli 2-3 head võimalust juhtima minna. Teisel poolajal Nõmmiko vormistas väga ilusa Auguri 1-se värava. Sai palli Makkabi värava kõrval mõned sentimeetrid otseoone juurest, tõstis filigraanselt palli üle kaitsja ja põrutas vasakuga tagumisse nurka. Kõik ülejäänud Auguri väravad tulid Makkabi enda lollusest. 3 minutit enne lõppu seisul 3:2 Auguri kasuks Makkabi lasi viienda mängija sisse. Augur suutis 3 väravat tühjasse väravasse lükkata. Makkabi poolt mõttetu taktikaline vingerdus. Kui ei oska söötu mängida, siis ei ole mõtet seda teha. Rõõmu pakkus üks Makkabi värav, mis oli löödud väga ilusa kombinatsiooniga standardolukorrast. Ehk Auguri mehed oskavad ise hästi rääkida sellest. Petetud said nad kenasti. 🙂

Anži-Aseri mängust väga pikalt ei tahaks peatuda. Kohtusid esimene ja viimane ning kui see oleks inglise liiga, siis võib-olla oleks pinget. Selles mängus oli kõik must-valge. Anži tuli mängule kahe nelikuga nagu tavaliselt. Pooled väravad Anži on löönud standardolukordadest. Seda meeskonda eristab see, et iga standardolukorra peale, olgu see aut mistahes kohast vastaspoolel, nurgalöök, vabalöök või karistuslöök, on sellel tiimil 4-5 kombinatsiooni. Üks teisest ilusam. Mõnus vaadata. Lisaks standardolukorrale oskab Anži hästi kombineerida ka otse mängus. Kõik 4 meest väljakul teavad kuhu joosta, kus avaneda ning kust sinu partner asub. Eestis ei ole ühtegi sarnast tiimi.

Anži mängudes jäi silma see, et nad oskavad väga osavalt kasutada “posti”, kelle rollis on neil Dima Skiperski. Eestis olen kohanud väga vähe sellise ampluaaga mängijaid. Auguril oleks väga hea “posti” rollis Ott Purje, kuid millegipärast ei suju Purje ja Auguri koostöö mängu ajal. Kas teda ei osata kasutada või Ott ise ei liigu piisavalt. Kuid peab tõdema, et Purje on potentsiaalselt super “post”. Väga edukas “post” on ka Nõmmel teises liigas – Rando Rand. Avaneb kiiresti, hoiab korpust kenasti, võtab palli omaks, edasi juba ihtne – keerab ümber oma telje ja lööb värava või annab söötu vasakule, paremale või enda ette. Nõmmel nn “mäng posti peale” sujub väga hästi. Üks hea “post” on veel olemas: Raketa IIs ehk Tondis Vitali Ivanhenko, kes on ka Eesti saalijalkakoondises mänginud (Balti turniiril 2008).

“Post” on füüsiliselt tugev mängija, kes oskab igat palli omaks võtta ja hoida seda. “Post” peab olema hea mängutajuga ja platsinägemisega mängija, kes on suuteline õigel ajal täpse söödu anda ning vajadusel ise triblata. Tänu oma tugevale füüsisele püsib ta hästi jalgadel ning palli temalt ära võtta on äärmiselt raske. Siin meenub mulle Purje. Tema käest palli ära võtta on väga-väga raske. Mis eristab “posti” on see, et 7 söötu 10st saab ta omale olles seljaga vastase värava poole, kus eesmärgiks on otsustava söödu andmine või siis üks-ühele ärategemine. Sellega saab Skiperski Eestis suurepäraselt hakkama. Asendamatu mängija Anžis. Samuti eristab “posti” ka asjaolu, et see mängija kaotab palli palju harvemini kui teised mängijad. “Posti” ampluaaga mängijaid on väga vähe ja nad on kõige nii öelda kasumlikumad.

Mina tean mitu harjutust, mida trennis teha “posti” arendamiseks. 3 peamist kirjeldan siin.

1. Palli hoidmine. Tehakse ruut umbes 4 korda 4. Vaja 6 inimest. Ruudu igal küljel asub mängija, kellel ei ole lubatud ruudu sisse minna. Ruudu sees on kaks mängijat. Üks peab palli hoidma, teine tema käest palli ära võtma. Pallihoidjal on õigus sööta pall ruuduküljel ükskõik millisele asuvale mängijale, lkes peab ühe puutega palli koheselt ruudus asuvale pallihoidjale tagasi söötma. See on väga väsitav harjutus. Tuleks teha umbes 2 minuti kaupa ja siis vahetus.

Lisan pildi ka. 🙂

2. Ära anna palli puudutada. Palle kahele. Üks hoiab, teine üritab palli puudutada. Kui puutub palli, siis saab ühe punkti. Igaüks paar korda üks minut. Harjutus tuleb teha hästi kitsal alal, nt 4×4. Joosta palliga on keelatud. see on ikkagi “posti” harjutamine. Video ka lisatud. Tänu youtube’ile. 🙂

 

3. “Posti” ja partneri koostöö. Vaja 4 meest: väravavaht, “post” ja tema partner ning üks kaitsja. “Post” asub nurgalöögipunkti juures (umbes 2-4 meetrit punktist), tema juures kaitsja. “Posti” partner asub mänguväljaku keskpunktis. Väravavaht viskab palli “posti” partnerile, “post” avaneb keskele umbes 7-10 meetrit väravast. Kaitsja üritab temalt palli ära võtta ehk teeb kogu jõust kaitsetööd. “Post” saades palli otsustab kas annab söödu partnerile, kes teeb läbijooksu või otsustab ise triblata. Rünnak peab toimuma kiirelt, 7-10 sekundit, ning lõppema löögiga.

Üks jälle andekas pilt juurde 🙂 Punase punktiiriga on palli liikumine, musta ja sinise punktiiriga vastava mehe liikumine.

 

Ning lõppuks 2 videot maailma parimate “postide” kohta – brasiillasest Vene koondislane Cicilo ja BRA-koondislasest Betaost.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: