Maccabi Futsal Blog

Viimases voorus toimub tõeline lahing hõbemedalite eest

05.03.2012

Augur on praegu teisel kohal 3 punniga Narva ees. Saatuse kombel kohtuvad viimases voorus just need kaks meeskonda omavahel. Juhendist:
Paremusjärjestuse määramisel võrdsete punktide korral arvestatakse:
a) väiksemat antud loobumiskaotuste ja tühistatud tulemuste arvu turniiritabelis;
b) suuremat võitude arvu;
c) omavaheliste mängude punkte;
d) omavaheliste mängude väravate vahet;
e) üldist väravate vahet;
f) suuremat löödud väravate arvu.

Narva võidu puhul punkt A ei lähe kohaldamisele, kuna miinuseid pole ühelgi meeskonnal. Samuti ka punkt B ei selgita paremat, kuna mõlemil siis 8 võitu. Punkt C ei selgita ka hõbedat, kuna omavaheliste punktide järgi oleks seis võrdne 3:3.
Punkt D: omavaheliste mängude väravate vahe – et hõbedale tulla peab Narva võitma Augurit üheväravalise vahega, välja arvatud 0:1, või siis suurema väravatevahega.
Kui Narva võidaks 1:2 (see oli nende tiimide esimese kohtumise seis), siis Narva on hõbe punkt E järgi, kuna üldine väravate vahe oleks suurem.
Äge mäng tuleb.

Ka Araratil tuleb otsustav mäng. Mainoriga. Ararat on praegu eelviimasel kohal, mis viib neid üleminekumängudele. Raketa on 1 punktiga Araratist ees ning mängib Anžiga. Usun, et vaatamata motivatsiooni puudumisele Anži teeb oma tavalise hea mängu ja võidab Raketat. Ararati päästab üleminekumängudest ainult võit. Viigi puhul oleks Raketa ikka ees kuna Araratil üks tühistatud tulemus kirjas. Kerge mäng ei tule, kuna Mainoril võimalus veel Makkabist mööda minna ja 4 koha saada. Just Makkabi ja Mainor kohtusid sel nädalavahetusel. Makkabi võitis 8:5. Vanameister Švets sai otse punase vägivaldse käitumise eest.
Tahaks ära märkida ühte väga ebameeldivat seika, mis leidis aset pealtvaatajate tribüünil. Üks tuntud Mainori fänn (nime ma ei avaldaks) oli nii hoos, et ei suutnud kontrollida oma emotsioone ja sai hakkama Karistusseaduatiku § 151 järgi kvalifitseeruva süüteoga. Vaenu õhutamine seoses rahvusega. See ei ole normaalne käitumine ja ei tee Eesti jalgpallile head. Tahaks väga uskuda, et selliste väljaütlemiste autor ei mõtle asja tõsiselt.

Esiliigas oli üks äärmiselt otsustav mäng. Telinek-Maardu. Maardu vajas võitu, et säiliks lootus meistriliigasse pääseda. Telinek omakorda tahtis eelmises voorus lollisti kaotatud punktid tagasi saada. Telinek võitis Maardut 9:6. Nüüd seis selline, et Raitwood on enne viimast vooru esikohal, Telinek ühe puntkiga maas teisel kohal. Raitwood on suhteliselt kindel ML-sse pääseja, kuna viimane kohtumine on nõrga Kohilaga ja seda koduseinte vahel.

 

Oluline voor saalijalka MV-stel

28.02.2012

Seekord õnnestus osaleda neljal mängul. Kahel mängul (Raketa-Mainor, Anži-Aseri) pealtvaatajana, ühel (Augur-Makkabi) mängijana ja neljandal siis kohtunikuna (Maardu Starbunker- Raketa II).

Meistriliigas 1-ne ja viimane koht juba otsustatud. Nendel kohtadel maandusid vastavalt Anži ja Aseri. Makkabi kaotusega Augurile jäi medalilootusest ilma. Augur on teisel kohal, Narvast 1 punktiga ees. Augur mängib eelviimases voorus Araratiga ning kui seal saadakse võit kätte, siis Auguril on hõbe suht-kindlalt käes. Ma ei usu, et Narva suudab Anžit alistada eeltuleval nädalavahetusel. Eestis ei näe praegusel ajal ühtegi meeskonda, kes suudaks valitsevat meistrit võita. Makkabi võit oli Anži üleoleva suhtumise tulemus. Ja Augur KV-stel oli erakordselt hästi häälestatud. Mõlemad võidud on pigem erand. Eelmise hooaja lõpp andis usku, et Augur suudab nüüd kõiki alistada. Aga see hooaeg on nad ikka palju nõrgemad kui aasta tagasi.

Niisiis Auguril hõbeda vormistamine võib aset leida juba laupäeval. Ararat tuleb Augurile vastu täiskoosseisus. Disklafi on “ära istunud” Vaagn. Ka väga motiveeritud on Ararat, sest võivad sattuda üleminekumängudele ja neil rasked mängud ees: Augur ja Mainor.

Mainor. Mainor sattus hoogu. Kui hooaja alguses arvati, et Mainor jääb peksupoisiks, siis nüüd võtavad kõik seda vastast tõsiselt. Peab mainima, et Mainoril on veel võimalus pronksile tulla. Peab võitma kaks mängu (Makkabi, Ararat) ja Narva peab mõlemad ülejäänud mängud kaotama (Anži, Augur).

Mainor mängis laupäeval Raketaga. Vaatamata kolme lätlase olemasolule käis Mainor Raketast lihtsalt “asfaldirulliga üle”. Raketa 1-sel poolajal veel suutis hambaid näidata, kuid juba 2-se poolaja alguses oli asi selge. Mainori 9st väravast 7 olid löödud kiiretest kontradest. Ning peab mainima, et need kontrad ei olnud 3 vs 2 või 2 vs 1. Enamuses need olid 1 vs 0 olukorrad ehk ründaja vs väravavaht. Nii kiired olid Mainori mehed ning Raketa mehed vastupidiselt aeglased. Muidugi võib mitu väravat Raketa väravavahi süüks panna. (väravas seisis duubelvõistkonna Raketa II väravavaht, kes samal päeval just enne seda mängu mängis esiliigas Maardu vastu). Lätlased olid väga nõrgad. Ei mäleta ühtegi pealelööki nende poolt. Üks minu kõrval mängu jälginud spectator isegi küsis, et kes need noored on, kas kuskilt Ühinenud Depoost leiti või. 🙂

Raketa selle kaotosega raskendas oma olukorra tõsiselt. Üleminekumängudele minek on väga tõenäoline.

Teoreetiliselt võib ka Makkabi veel üleminekumängudele langeda. Selleks tuleb Makkabil mõlemad mängud kaotada ja Raketal mõlemad võita, sealhulgas ka Anžit.

Makkabi mängis pühapäeval Auguri vastu ilma Švetsita. Augur ilma Grišata. 1-ne poolaeg lõppes väravateta viigiga. Ning peab mainima, et Makkabil oli 2-3 head võimalust juhtima minna. Teisel poolajal Nõmmiko vormistas väga ilusa Auguri 1-se värava. Sai palli Makkabi värava kõrval mõned sentimeetrid otseoone juurest, tõstis filigraanselt palli üle kaitsja ja põrutas vasakuga tagumisse nurka. Kõik ülejäänud Auguri väravad tulid Makkabi enda lollusest. 3 minutit enne lõppu seisul 3:2 Auguri kasuks Makkabi lasi viienda mängija sisse. Augur suutis 3 väravat tühjasse väravasse lükkata. Makkabi poolt mõttetu taktikaline vingerdus. Kui ei oska söötu mängida, siis ei ole mõtet seda teha. Rõõmu pakkus üks Makkabi värav, mis oli löödud väga ilusa kombinatsiooniga standardolukorrast. Ehk Auguri mehed oskavad ise hästi rääkida sellest. Petetud said nad kenasti. 🙂

Anži-Aseri mängust väga pikalt ei tahaks peatuda. Kohtusid esimene ja viimane ning kui see oleks inglise liiga, siis võib-olla oleks pinget. Selles mängus oli kõik must-valge. Anži tuli mängule kahe nelikuga nagu tavaliselt. Pooled väravad Anži on löönud standardolukordadest. Seda meeskonda eristab see, et iga standardolukorra peale, olgu see aut mistahes kohast vastaspoolel, nurgalöök, vabalöök või karistuslöök, on sellel tiimil 4-5 kombinatsiooni. Üks teisest ilusam. Mõnus vaadata. Lisaks standardolukorrale oskab Anži hästi kombineerida ka otse mängus. Kõik 4 meest väljakul teavad kuhu joosta, kus avaneda ning kust sinu partner asub. Eestis ei ole ühtegi sarnast tiimi.

Anži mängudes jäi silma see, et nad oskavad väga osavalt kasutada “posti”, kelle rollis on neil Dima Skiperski. Eestis olen kohanud väga vähe sellise ampluaaga mängijaid. Auguril oleks väga hea “posti” rollis Ott Purje, kuid millegipärast ei suju Purje ja Auguri koostöö mängu ajal. Kas teda ei osata kasutada või Ott ise ei liigu piisavalt. Kuid peab tõdema, et Purje on potentsiaalselt super “post”. Väga edukas “post” on ka Nõmmel teises liigas – Rando Rand. Avaneb kiiresti, hoiab korpust kenasti, võtab palli omaks, edasi juba ihtne – keerab ümber oma telje ja lööb värava või annab söötu vasakule, paremale või enda ette. Nõmmel nn “mäng posti peale” sujub väga hästi. Üks hea “post” on veel olemas: Raketa IIs ehk Tondis Vitali Ivanhenko, kes on ka Eesti saalijalkakoondises mänginud (Balti turniiril 2008).

“Post” on füüsiliselt tugev mängija, kes oskab igat palli omaks võtta ja hoida seda. “Post” peab olema hea mängutajuga ja platsinägemisega mängija, kes on suuteline õigel ajal täpse söödu anda ning vajadusel ise triblata. Tänu oma tugevale füüsisele püsib ta hästi jalgadel ning palli temalt ära võtta on äärmiselt raske. Siin meenub mulle Purje. Tema käest palli ära võtta on väga-väga raske. Mis eristab “posti” on see, et 7 söötu 10st saab ta omale olles seljaga vastase värava poole, kus eesmärgiks on otsustava söödu andmine või siis üks-ühele ärategemine. Sellega saab Skiperski Eestis suurepäraselt hakkama. Asendamatu mängija Anžis. Samuti eristab “posti” ka asjaolu, et see mängija kaotab palli palju harvemini kui teised mängijad. “Posti” ampluaaga mängijaid on väga vähe ja nad on kõige nii öelda kasumlikumad.

Mina tean mitu harjutust, mida trennis teha “posti” arendamiseks. 3 peamist kirjeldan siin.

1. Palli hoidmine. Tehakse ruut umbes 4 korda 4. Vaja 6 inimest. Ruudu igal küljel asub mängija, kellel ei ole lubatud ruudu sisse minna. Ruudu sees on kaks mängijat. Üks peab palli hoidma, teine tema käest palli ära võtma. Pallihoidjal on õigus sööta pall ruuduküljel ükskõik millisele asuvale mängijale, lkes peab ühe puutega palli koheselt ruudus asuvale pallihoidjale tagasi söötma. See on väga väsitav harjutus. Tuleks teha umbes 2 minuti kaupa ja siis vahetus.

Lisan pildi ka. 🙂

2. Ära anna palli puudutada. Palle kahele. Üks hoiab, teine üritab palli puudutada. Kui puutub palli, siis saab ühe punkti. Igaüks paar korda üks minut. Harjutus tuleb teha hästi kitsal alal, nt 4×4. Joosta palliga on keelatud. see on ikkagi “posti” harjutamine. Video ka lisatud. Tänu youtube’ile. 🙂

3. “Posti” ja partneri koostöö. Vaja 4 meest: väravavaht, “post” ja tema partner ning üks kaitsja. “Post” asub nurgalöögipunkti juures (umbes 2-4 meetrit punktist), tema juures kaitsja. “Posti” partner asub mänguväljaku keskpunktis. Väravavaht viskab palli “posti” partnerile, “post” avaneb keskele umbes 7-10 meetrit väravast. Kaitsja üritab temalt palli ära võtta ehk teeb kogu jõust kaitsetööd. “Post” saades palli otsustab kas annab söödu partnerile, kes teeb läbijooksu või otsustab ise triblata. Rünnak peab toimuma kiirelt, 7-10 sekundit, ning lõppema löögiga.

Üks jälle andekas pilt juurde 🙂 Punase punktiiriga on palli liikumine, musta ja sinise punktiiriga vastava mehe liikumine.

Ning lõpuks 2 videot maailma parimate “postide” kohta – brasiillasest Vene koondislane Cirillo ja BRA-koondislasest Betaost.

11.voor saalijalgpalli MV-stel

20.02.2012
Õnnestus sel nädalavahetusel kaks mängu ära vaadata. Ühe pealtvaatajana (Raketa-Augur), teise mängijana (Maccabi-Narva). Ega mängijana väga palju ei näe ka, närvitsed ainult ning mölised kohtunikega. 🙂

Augur jäi silma hea kombinatsioonimänguga. Kombineerisid ilusti. Oleks Augur agressiivsem kaitses ja realiseeriks kõik oma 110%-sed võimalused, seis oleks võinud olla vabalt 10:0. Arst lõi meetri pealt latti, Nõmmiko lõi tühjast väravast mitu korda mööda. Augur jõudis rünnakutel löökideni peamiselt ühe väga elementaarse kombinatsiooniga – tagumise posti katmine. Liikumist oli meestel palju ning see ajas Raketa kaitse segadusse. Raketa kaitse ei suutnud enam mehi jälgida. Enamus väravaid lõi Augur väravaala lõikavast söödust kas tagapostist või värava eest.

Selles videos vaata 1:04 rünnakus löödud värav. Priit Murumets lõi väga sarnase värava Raketale esimesel poolajal.

Siin videos (Hispaania kahe parima klubi mängus) rünnakul 0:38 algusega on ilusti näha, kui oluline on, et ilma pallita mängija rünnakul jookseks automaatselt tagaposti juurde. Väga hea ja õpetlik värav. Augur lõi mitu sellist Raketale ja jättis realiseerimata ka päris mitu.

0:33 algusega Ukraina värav. Sama asi. Tähtis on olla aktiivne ja lõpuni värava juurde joosta. Siin peab mõistma, et kui mängija ei jookse tagumisele postile, siis on suur risk, et rünnak luhtub. Ülioluline on aktiivne olla ja pakkuda ennast.

Trennis sellise mängu harjutamiseks tehakse väga lihtne harjutus. Limiteeritud ajaga (mõned sekundid) väga kõrges tempos rünnak 3 vs 2 ja 2 vs 1. Rünnaku lõppfaasis (enne väravasöötu andmist või lööki) pall peaks olema alati keskel asuval mängijal, sest temal on kõige rohkem variante rünnaku arendamiseks – sööt vasakule, sööt paremale, löök.
——————————————————————————————————–

Maccabi Futsal Blog – algus

17.02.2012

Tere tulemast Maccabi saalijalgpalli blogile. Alustasime blogi pidamist mitmel põhjusel. Esiteks, soovime ise kõvasti areneda futsali teoorias, taktikas. Usume, et läbi blogipidamise saavutame silmapaistva edasimineku, omandame palju praktikas realiseeritavaid teadmisi, täiendame oma oskusi. Teiseks, soovime käesolevat blogi teha kättesaadavaks kõikidele futsalihuvilistele.Üritame teha meie blogi võimalikult huvitavaks ja kasulikuks.

Käesolevas blogis räägime saalijalgpalli teooriast ja taktikast, analüüsime Eesti MVte mänge. Räägime samuti ka tipptasemel peetud mängudest, nagu näiteks MM ja EM, UEFA liiga jt.

Nädal tagasi just lõppes Horvaatias peetud EM, kus krooniti võitjaks Euroopa absoluutne saalijalgpalli tipp Hispaania koondis, kellel õnnestus tõsta võidukarikat 6 korda 8-st. Hämmastav tulemus.

Möödunud laupäeval lõppenud EMil võitis Hispaania kõik mängud, lüües 20 väravat, mis teeb keskmiselt 4 väravat mängus. Kogu turniiri sama näitaja on 5,4. Arvestades asjaoluga, et kaks mängu lõppesid rohkem kui kümnese väravatesajuga (Aserbaijan 8 – 9 Serbia ja Rumeenia 3 – 8 Hispaania) , siis nii öelda “normaalse saalialgapllistiili” keskmist võib julgelt alla poole lasta. Selline madal number näitab, et futsal on suhteliselt kinnine jalgpall, kus kaitse ületrumbamine on äärmiselt raske ja nõuab head meeskonnatööd ja inviduaalseid oskusi.

Enamus väravaid on EMil sündinud kas standardolukordadest või kauglöökidest. “Kasti seest” otse mängust suudavad ära lüüa ainult parimad. Tipptasemel saalivutis suudavad meeskonnad alati palli kaotades kaitsepositsioonidele tagasi, kus nad teevad platsi nii tihedaks ning kõik koridorid läbipääsmatuks, et ainsateks võimalusteks jäävad kas standardolukorrad või kauglöögid.

Täna oma esimeses blogis soovime tähelepanu pöörata just kauglöökidele, kuna Eesti meistrikatel on see äärmiselt harv nähtus. Meil mängitakse väga lahtist futsali, mis lubab jõuda väravani nii öelda “palli sisse veeretades”.

Allpool saate näha erinevaid tipptasemel sooritatud kauglööke, saate arutada, kuidas löökideni jõuti, misliigutusi ja kombinatsioone kasutati.

Samuti toome viimase videona ühe kauglöökideni jõudmise arendamise harjutuse. Soovitame seda trennis teha.

Nüüd siis harjutus.Tehke seda trennis. See võib kasu tuua.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: